Номинации за Доброволческа мисия
Можете да подкрепите Мисията, която считате, че трябва да спечели като отворите следния линк и гласувате за нея: https://forms.gle/y1UZDqqVCotWzmDu5
В град Варна, в Денят на спонтанните актове на доброта, на 17 февруари 2022 г. 500 картички с позитивни предизвикателства изненадаха минувачите в морската ни столица, чрез провеждане на кампанията „Добро ЗА ТЕБ“
Кампанията се провежда в град Варна и обхваща районите около Градския часовник, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, площад „Независимост“, бул. „Княз Борис Първи“, Морска градина, Крайбрежна алея и др.
Това е инициатива, която припомня, че помощта е двустранен процес. „Направиш ли добро, правиш добро и на себе си“. Това смятат доброволците, организирали дейността. Инициативата предизвика обществен и медиен интерес и получава позитивна обратна връзка от участниците. Посланията нямат комерсиална цел, не се споменават търговски обекти и не се агитира към действия, касаещи личното и обществено здраве. Доброволческата кампания „Добро ЗА ТЕБ“ популяризира позитивния ефект от спонтанни актове на доброта. Всеки включил се – на добра воля да направи добро за непознат.
Целта е да се стимулират спонтанните актове на доброта в града. „Усмихни се на непознат“, „Подари цвете на любим човек“, „Бъди добър към природата, изхвърли чужд боклук“, „Направи комплимент на уличен артист“, „Помогни на възрастен човек да пресече“, „Дари храна на бездомен“, са само част от надписите върху картичките.
Според доброволците инициатори по проект на „Европейски корпус за солидарност“, по този начин се цели ефектът „предай нататък“ и актовете на съпричастност в морската столица да зачестят.
Проектът “Горски графити” представлява поредица от графити инсталации, обединени от темата за опазване на горското богатство на България и защита на биоразнообразието в избраните райони. Инициативата ще обхване пет български града – Шумен, Бургас, Перник и София, близо до които се наблюдава незаконна сеч или голям брой регистрирани пожари.
За всеки един от тези градове ще бъде изработено индивидуално и уникално по рода си произведение на изкуството под формата на публична стена, изрисувани със спрейове. В основата на проекта стои идеята за създаване на изкуство със социална кауза, което да насочи вниманието на гражданите към обществено значими и наболели теми, каквито са негативните последици от антропогенната дейност върху околната среда.
Целите на проекта са:
1) Представяне на проблемите, свързани с незаконната сеч и честите пожари поради човешка небрежност, по достъпен и креативен начин, който да привлече общественото внимание и да предизвика обществен отзвук;
2) Информиране на аудиторията за актуалното състояние на горските масиви на територията на България, превантивни мерки за тяхното опазване, начини за подаване на сигнали за незаконна сеч и т.н. чрез информационната си кампания в социалните мрежи;
3) Мотивация у младежите да се интересуват активно от мястото си в борбата с климатичните промени и замърсяването на околната среда, както и да се повиши нивото им на самоинициативност чрез личния пример.
Сдружение Г.О.Д., което се председателства от Георги Мичев инициира и реализира доброволческата инициатива – „Про боно консултации за образователно и кариерно ориентиране“.
През 2022 г., той и екипът му са реализирали над 50 консултации с млади хора, които са потърсили съдействие във връзка с образователно и/или кариерно развитие.
От шест години насам, в разгара на астрономическото лято, с помощта на различни организации и спомоществователи, Северното Черноморие е домакин на единствения по рода си детски фестивал „Пясъчни творения” и събира деца от различни градове и държави, които обичат да творят. Във фестивала могат да се включват деца от 3 до 18 години – индивидуално или в група, или семейства – деца, родители и роднини, без такса за участие. Целите на фестивала са децата да работят сред природата, с естествени материали и да разкрият своя талант.
Началото на традицията е поставено през 2016 г., когато 12-годишният тогава Мартин Кръстев /създател и организатор на фестивала/ успява да спечели доверието на Държавен Културен Институт „Културен център „Двореца” гр. Балчик.
Първото издание на „Пясъчни творения” се реализира на 25 юни 2016 г. като посреща 40 деца от Балчик и региона. В последствие се провеждат второ, трето, четвърто издание на фестивала и така до тази година, когато през юли 2022 г., фестивалът прави своя рекорд и посреща 3 пъти повече участници спрямо предходното шесто издание – над 120 участници от България, Румъния, Австрия, Германия, Украйна и др. държави, в приятелска надпревара за най-красивите и колоритни образи и форми. Новост в провеждането на фестивала е локацията. Седмото издание гостува в Албена и е проведено с изключителното съдействие на к. к. „Албена”.
Това, с което фестивал „Пясъчни творения” се отличава, е идеята той да бъде без такса за участие, да насърчи децата към изкуството и да остави прекрасен спомен от летния сезон за деца и родители.
Това е празник, в който всички получават медали и грамоти, както и почерпка със сладолед. “Пясъчни творения” допринася за създаване на добри контакти и най-вече приятелство с децата, родителите и публиката.
Защото си заслужава, защото няма по-хубаво нещо от щастливите детски усмивки!
Номинации за Хуманитарна инициатива
Можете да подкрепите Хуманитарната инициатива, която считате, че трябва да спечели като отворите следния линк и гласувате за нея: https://forms.gle/uvcZPjot9ewmrWjz6
Благодарение на будната гражданска съвест и усилията на доброволци от цялата страна – членове на организация „Невидими животни“, България успя да се включи в Европейска гражданска инициатива „Козметика без жестокост“ с цели над 50 хиляди подписа!
Инициативата цели прекратяване на жестоките и ненадеждни експерименти върху животни за козметични продукти в ЕС. Кампанията по събиране на подписи е провеждана през цялото лято с различна активност в големите градове в страната, сред които София, Казанлък, Пловдив, Бургас и др. Доброволците, заедно с основателите на организация „Невидими животни“, успяват чрез множество публикации, статии, интервюта и медийно съдържание да обърнат общественото внимание към проблема с жестокостта на експериментите върху животни, които са не само неморални, но и ненадеждни и опасни за човешкото здраве.
Сдружение “Аварийно Спасяване Пловдив” е създадено с нестопанска цел, в полза на обществото. Дейност на сдружението е напълно доброволно и се развива в няколко направления:
- Изграждане и обучение на доброволно формирование за реакция при бедствия аварии и катастрофи на територията на цялата страна с екипи, базирани в Пловдив и София. Първото в България доброволно формирование от този тип, регистрирано към юридическо лице с номер ЮЛ PB-155-01.
- Организиране на учебни курсове по долекарска помощ и реакция при бедствия аварии и катастрофи за деца, ученици, студенти, преподаватели, възрастни и хора с увреждания.
- Осигуряване на долекарска помощ и първоначална реакция при пожар на фестивали, масови събития, вело и офроуд състезания, триатлони, концерти и други, като с тази стопанска дейност се финансира закупуването на екипировка, оборудване и консумативи за формированието и за провеждане на безплатни обучения за деца.
През изминалата година имат активно участие при справянето със следните бедствия и извънредни ситуации:
- Помощ на наводнението в Карловско -Богдан, Слатина и Каравелово ;
- Участие в потушаването на горски пожари в Пловдивско, Пазарджишко – село Елшица;
- Множество безвъзмездни обучения по долекарска помощ на деца и подрастващи;
- Спасителни акции по търсене и издирване на бедстващи хора в планината;
- Аварийно Спасяване Пловдив направи дарителска кампания и след даренията на стотици хора, няколко фирми и организации като Капачки за Бъдеще, Ангели за България и др., успяха да закупят и оборудват първата офроуд линейка за спасяване на хора в трудно достъпни места.
Линк към страницата на сдружението: https://www.facebook.com/erplovdiv
Номинации за Доброволец на годината
Можете да подкрепите Доброволеца, който считате, че трябва да спечели като отворите следния линк и гласувате за него: https://forms.gle/9ganZSzF1eG2ppds8
Александра Бориславова Ранова, на 33 г. от София. Участник в доброволчески инициативи на район Витоша, свързани с планината. Най-скорошните такива, в които е участвала са за почистване и облагородяване на Еко стационара „Белите брези“ на Витоша, където е почиствала детска площадка и лакирала дървената ограда пред стационара.
Анелия Красимирова Денева, на 16 г. от гр. София.
Доброволец на БМЧК-София от 1 година.
Много активна в дейностите на организацията, като не пропуска възможност да се включи.
Участвала е в много обучения и събития. Притежава 1-во и 2-ро ниво по първа долекарска помощ. Преминала е обучения по активно включване в социалната среда, Хелфи-за ПДП за деца. Преминала е две обучения с наименование „Информирани и подготвени при бедствия, аварии и кризи“, както и двудневен тренинг на същата тема. Представяла е обучения по първа помощ на деца от детска градина.
Участвала в деня на първата помощ като отговорник на пункт, както и в закриващата кампания по програма Хелфи. Взима активно участие във фондонабирания и раздаване на листовки с превенцията на инфаркт. Предлога идея за събитие по проект „Информирани и подготвени при бедствия, аварии и кризи“. Част е от Младежкия авариен екип на БМЧК-София. Само преди седмица става координатор на клуб в училището, в което учи (Софийска гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“). Казва, че е подготвила още много инициативи, като една от тях е коледен базар. Освен това, привлича нови доброволци към БМЧК-СГСАГ.
Антон Иванов Тодоров е на 37 г. и е от гр. Лом.
Съвсем безвъзмездно и доброволно участва в продължение на една година като автор към онлайн рубрика за писане на детски приказки с поучителен край. Главните герои в тях са животни, на които са предадени човешки качества, а те самите са изправени пред труден и невъзможен избор.
Георги Иванов Мичев, на 37 г. от гр. София. Чрез Сдружение Г.О.Д., което председателства организира и координира кампания за популяризиране, разясняване и насърчаване на избирателната активност сред младите хора в Р. България 2022 г. Освен това, реализира про боно консултации с български младежи за образователни и кариерни възможности в страната и чужбина.
Член на Националната работна група за младежка работа към министъра на младежта и спорта.
Член на Обществените съвети към министъра на външните работи и министъра на младежта и спорта.
Десислава Валериева Господинова – на 23 г. от гр. Хасково.
Опитът й, свързан с доброволчеството, е насочен основно към две теми – младежко доброволчество и доброволчество, свързано с медицински инициативи.
От месец март 2022 г. е зачислен доброволец по програма на Европейския корпус за солидарност към сдружение „Национална младежка карта“. За този период успява да спомогне за по-доброто достигане на различни възможности за личностно развитие до младите хора; да участва в организацията на лагер за младежки лидери; изготвя материали, свързани с младежките политики и младежкото включване сред свои връстници. Работата й в Европейския корпус за солидарност й позволява да се включи като доброволец и към културно мероприятие – 3-месечния фестивал „Sofia summer fest“, където отговаря за координацията на ежедневните дейности, които се случват на фестивала.
Друга сфера, в която се развива са медицинските инициативи. Председател е на Асоциация на студентите по медицина в България – СУ „Св. Климент Охридски“. Работата й е свързана с ежедневното координиране и подпомагане на доброволчески инициативи, свързани с: допълнително академично обогатяване на студентите по медицина; обогатяване на здравната култура на всички хора; подобряване на сексуалната култура на учениците; запазването на правата на човека и мира, както и осигуряване на възможности за получаване на подготовка чрез летен стаж в чужда държава на студенти по медицина.
Освен тези постоянни дейности, с които се занимава, се опитва да участва и в различни кампании, свързани с почистването на различни райони и облагородяването на местности, както и различни доброволчески кампании с културна насоченост.
Джоана Мунтер Дахабре – на 19 г. от гр. Смядово.
Споделя, че винаги е вярвала в добрия пример и се е стремяла да бъда такъв за хората около себе си. След като през 2021 г. успява да реализира национален младежки конкурс за писатели и фотографи „Изкуството ще спаси Земята“, в който се включват над 45 младежи от цялата страна, е поканена да бъде част от лекторски екип, който да обучи новото поколения климатични герои за 2022 г. по програмата на WWF Climate Heroes. Споделя, че за нея това е било страхотна възможност да сподели опита си за създаването и реализирането на идеи с други млади и амбициозни хора.
Вдъхновена от работата с младежи, решава да организира графити тур в няколкото български града – София, Перник, Бургас и Шумен, на тема опазване на българските гори. Проектът „Горски Графити“ се превръща в пресечна точка между уличното изкуство и борбата срещу незаконната сеч, горските пожари и замърсяването.
Доброволческата й дейност не се изчерпва с тези два проекта. Споделя, че от близо две години е част от редакторския екип на младежкото онлайн списание We Matter, чиято основна мисия е да насърчава младите хора да изразяват себе си и позицията си. Като част от екипа на списанието, има възможността да участва в поредица от доброволчески акции – коледна акция за набиране на средства по програмата „Плюшено мече“; проект Envision, чиято мисия е да срещне гимназистите с хора от различни професионални сфери, за да могат да направят информиран избор за бъдещето си и др.
Казва, че доброволчеството под различните си форми трябва да бъде част от живота на всеки един от нас, за да можем да живеем в едно по-сплотено и хуманно общество.
Димитър Костадинов Митев е номиниран от името на Туристическо дружество "НАСАМ-НАТАМ". Димитър Митев на 39 г. и е лицензиран планински водач към Министерството на туризма. Мисията му е да отключи връзката между човек и природа чрез различни активности сред природата. През 2021 г. съвместно с ТД „НАСАМ-НАТАМ“ започва дейности по почистване и маркиране на туристически маршрути в Странджа. През цялата 2022 г. напълно доброволно работи рамо до рамо с всички останали доброволци, които са решили да направят тази прекрасна и мистична планина достъпна за колкото може повече туристи. Целта е всеки, който я посети да може да прекара ползотворно времето си сред природата, да посети забележителностите й без да се лута и търси верните пътеки. През годината Димитър Митев е взел участие в 10 доброволчески събития в Странджа. Водач е на безплатен преход с кауза по случай годишнината от обявяването на Природен парк „Странджа“. Помага за подобряване на състоянието в хижи и заслони, провежда много дейности с деца и младежи сред природата и др.
Ева Цветкова Костадинова, на 17 г. от с. Джерман, община Дупница.
Ева е доброволец в „Ротаракт клуб“ Дупница и участник в инициативите на организацията. Също така е доброволец в програмата ABLE Mentor.
Калина Красимирова Славова – 21 г. от гр. София.
Тя е дългогодишен доброволец, обучител и координатор на доброволци към Български младежки Червен кръст (БМЧК) Стара Загора по всички основни направления на голямата национална организация, а от самото учредяване на клуба на БМЧК към Софийски университет „Св. Климент Охридски“ в началото на 2022 г. – негов клубен координатор и академичен председател.
Като студент в Юридическия факултет на СУ и правен помощник на Фондация за достъп до права (ФАР), Калина е всекидневно ангажирана да помага с развитието на Червенокръсткия клуб и това на неговите (вече близо 30) доброволци, както и с предоставянето на практическа и теоретична помощ на нуждаещи се бежанци, имигранти без документи.
Преди учредяването на малката общност от студенти доброволци към БЧК, Калина, заедно с други студенти от клуба активно и изцяло безвъзмездно се включват в приемането, сортирането и раздаването на помощи в сградата на „Национален съвет на БЧК“, където 7 дни в седмицата, се получаваха помощи от всякакъв вид и под всякаква форма за пристигащи бежанци от конфликта в Украйна.
Успоредно с всичко това, Калина представлява България и СУ „Св. Климент Охридски“ на няколко състезания по международно право. През последните 3 години активно се подготвя по правни казуси, свързани със сложна и теоретична международноправна тематика, достигайки завидни международни успехи.
Предстои й да представи България, СУ „Св. Климент Охридски“ и Българския Червен кръст на състезание по международно хуманитарно и бежанско право.
Катерина Стоянова Русева – на 23 г. от гр. Варна.
Била е доброволец в „Маратон Варна 2018-2022“. Доброволец е към Център за подпомагане на украинските бежанци към ДКС Варна, както и към ИНФО ЦЕНТЪР на ИКТ Клъстер Варна за подпомагане на украинските бежанци. Включена е като обучител и ментор по проект „Младежи за устойчива младежка работа“, реализиран от 31 август – 12 септември 2022 г.
Участва като координатор и ментор на доброволци на Анифест 2017-2022, който е фестивал за модерна японска култура и анимация, проведен в гр. Варна с посещаемост 4000 души за 2022 г. Ментор е на Студентски съвет към ВВМУ. Обучител и ментор към Dare to scale academy. Участник е към модул „Архитектура и градска среда“ на Аморфа Академия.
Микаела Антонова Иванова – на 19 г. от гр. София.
През последните 5 години е проактивна в редица НПО организации като доброволец. Казва, че се нарича – „Доброволец по душа“, тъй като има над 300 ч. доброволческа дейност за последните 2 години. Взима активно участие като доброволец към „Международната награда на херцога на Единбург“. Част е от екипа на посланиците, представляващи Наградата пред целия свят, като организират проект, който по време на Пандемията, успява да свърже (онлайн) младежи от 5 държави с цел – развитие на нови умения.
Доброволческата й дейност се състои в: активно четене на приказки в детската ми градина и организиране на изложба с картините на децата; организиране на национална кампания за осиновяване на книги в партньорство с Националната библиотека; заснемане на документален филм „Следа от миналото“, на тема – важността от опазването на книжни паметници на културата, в партньорство с Националната библиотека.
През последните 2 години е активен доброволец към сдружение „Национална Младежка Карта“, където участва в организирането на най-големия културен фестивал – Sofia Summer Fest. Благодарение на постигнатите резултати през 2021 г., е повишена в „Координатор доброволци“.
Целите й за новата 2023 г. вече са ясни – ще подпомага дейността на българските младежки делегати, като „Проект Мениджър“.
Стела Стефанова Илиева – на 26 г. от гр. Варна.
Включва се в дейностите на Археологически музей – Варна при реставрацията на керамични съдове на близо 7000 години, открити в Суворово.
Подпомага дейността на Центъра за съдействие на бежанци от Украйна, разположен в Двореца на културата и спорта, като приготвя хранителни пакети за нуждаещите се. Виждайки, че в центъра се даряват огромно количество дрехи, които са негодни за носене, по нейна инициатива се свързва с Texycle, за да извозят и рециклират негодните дрехи.
През тази година участва в Кампанията „Капачки за Бъдеще“ в гр. Варна. Дейности, с които се занимава са: управление на посетителите; приемане на капачките и кенчетата; товарене на приетите капачки и кенчета; почистване на мястото след края на акцията.
Също така подпомагане реализирането на събитията „Размяна на дрехи“ и „Размяна на книги“, организирани от Recycle Art Academy - Варна, които се реализират с цел нулев отпадък. След края на кампаниите, дрехите са дарени на Украински културен дом в кв. Чайка, гр. Варна и Домът за временно настаняване на стари хора, а книгите – Частно Средно Училище „Демократично Образование Варна“, Национална гимназия за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – гр. Варна, Частно основно училище „Феникс 2020“, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) – гр. Варна за тяхната инициатива „ЗЕЛЕНИ ПЕТЪЦИ“ и Дом за възрастни хора „Света Марина“, кв. Галата, гр. Варна.
Взима участие в JCI Balkan Conference – Varna (29.04.22.), където приветства гости и лектори; проверява необходимите документи (платежни, декларации, Covid-сертификати и др.); връчва баджове и гривни за достъп до събитието, както и подаръчни торбички.
През настоящата година активно участва в още много събития, част от които са:
- Кампанията „Аз вярвам и помагам“ – събиране на капачки и стотинки за закупуването на детска линейка за град Варна (30.04.22 г.);
- Маратон Варна 2022 (08.05.22 г.);
- Световна купа по спортна гимнастика (25-29.05.22 г.);
- Dentaprime Run 2022 (28.05.22 г.) - благотворително събитие, което има за цел да събере средства за закупуване на оборудване за новия терапевтичен комплекс на Карин дом, гр. Варна;
- Digital4Varna 2022: SEO & CONTENT MARKETING CONFERENCE (25.06.22 г.);
- Камчийски пясъци 2022 (02.07.22 г.);
- Европейско първенство по хандбал за младежи до 20 години (02-10.07.22 г. – 1-ви етап и 16-24.07.22 г. – 2-ри етап), Дворец на културата и спорта – гр. Варна;
- Масово плуване 1000 х 1000 (06.08.22 г.), Южен плаж, гр. Варна;
- Плувен маратон Галата – Варна (07.08.22 г.);
- Зелен Маратон 2022 (23.10.22 г.) и др.
Тодор Бисеров Пантилеев – на 19 г. от гр. София.
През 2017 година става част от Българския младежки Червен кръст, когато едни усмихнати доброволци представят организацията и разбира, че това е точното място за него. В момента е координатор на областта, в която живее. Участвал е в много различни дейности, но споделя само малка част от тях. Всяка година за коледните празници и Баба Марта посещават болници, в които раздават играчки и мартенички на децата, които са там. Обича работата с деца в детски градини и училища, където представя теми, свързани с първа помощ или превенция на агресията. Споделя, че работата при бедствия, аварии и кризи също му е много интересна, затова става член на помощните екипи към Младежкия авариен екип – София.
До миналата година е бил председател на ученическия съвет в 35-то СЕУ „Добри Войников“. Помагал е за реализирането на множество благотворителни базари, засаждане на дървета и облагородяване на средата в училището. Проектът, с който най-много се гордее е създаването на лаборатория по химия и физика, но и реновирането на класни стаи от самите учениците.
Участва като доброволец в Световно първенство по волейбол за мъже (2018), както и в други спортни събития и фестивали, като „Hallo space! Bulgaria is calling“.
По негово мнение доброволчеството и доброто отношението към другите са двете неща, които трябва да се възпитават в хората още от деца. Хубав спомен, но и добър пример от детството му е, че на рождените си дни събира пари вместо подаръци, които в последствие дарява на други деца, които имат нужда от скъпи лечения.
Споделя, че най-хубавото от доброволчеството е да правиш добро за другите.
Цветан Калинов Герасимов, на 20 години от град Шумен.
През 2022 е заместник-председател на Студентски клуб на политолога при Софийски университет „Св. Климент Охридски“. През януари 2022 г. след проведено Общо събрание е избран за заместник-председател на Общински младежки съвет – Шумен. В началото на март кандидатства по програмата „Европейски корпус за солидарност“ и е одобрен като доброволец в Национален младежки форум. Там заема длъжността „сътрудник събития“, където се занимава логистично с всяко събитие, което се организира.
Споделя, че през месец януари с колегите си от Управителния съвет на Студентски клуб на политолога организират публична дискусия с президентите Георги Първанов и Росен Плевнелиев, на която модератор е Димитър Ганев. Твърди, че това е най-мащабното събитие, което клуба е правил в 14 годишната си история, а Аулата в Софийски университет се оказва тясна за всички гости.
Началото на март месец организират публична дискусия с проф. Татяна Дронзина, във връзка с току що започналата война. В началото на април – публична дискусия с доц. Георги Цветков във връзка с НАТО в контекста на събитията в Украйна. Ден след дискусията участва в организирането на Q&A с Георги Георгиев, председател на Столичния общински съвет, който разказва за процесите в местната власт. Във връзка с процесите между България и Северна Македония, участва в организирането на онлайн дискусия с д-р Андрей Ковачев, член на ЕНП в Европейския парламент. През месец септември, съвместно с Национален младежки форум и Студентска асоциация за изследване на международните отношение организират кампанията „Лигата на младите гласоподаватели“.
Освен това, взима участие в облагородяване на дендрологичната пътека на Шуменското плато. През месец юни, взима участие в традиционния в Move week ден за футбол, на който над 120 младежи премерват сили в оспорван турнир.
В началото на месец април участва в събития по проекта 25%, чиято идея е Европейската комисия да чуе идеите на младите хора в Европейския съюз. Проектът е част от конференцията за бъдещето на Европа, като се фокусира само върху младите граждани на съюза. В средата на април участва в провеждането на Национален хакатон за бъдещето на Европа, където заедно с колегите си от организацията събират над 50 младежи и генерират над 400 идеи за бъдещето на Европа.
Цветан е доброволец в „Sofia summer fest“, „Career show 2022“ и в още много инициативи и събития.
Цецка Георгиева Цветанова, на 59 г. от град София. Чрез Сдружение Г.О.Д., на което е зам.-председател реализира на доброволни начала множество консултации на млади хора за кариерни и образователни възможности, както и кампания за насърчаване на гласуването по време на изборите за национален парламент през 2022 г.
Анита Юлианова Стоянова, на 22 г. от гр. София.
С помощта на организация „Подари време“ посещава различни центрове за настаняване от семеен тип и сиропиталища в България. Мотивацията за участие идва от работата с деца ежедневно. За нея учителската професия всеки ден може да се нарече доброволческа инициатива, защото учител „не се става“. Всеки ден доброволно предава знания по социално-емоционалните компетентности, които счита за изключително важни и трябва да вървят ръка за ръка с уроците, които преподава, за да бъдат младите добри и интелигентни хора.
Още в гимназиален етап посещава чуждестранни домове за деца – в Румъния и Молдова. Споделя спомена от грейналите очи на децата, когато са ги забелязали на вратата. Помни, че са очаквали да си поговорят с някого и да споделят интересни моменти заедно.
Тогава решава да посети два дома в гр. София, където заедно с децата украсяват за коледните и новогодишните празници.
Чрез фондация „Подари време“, посещава домове в цяла България и е част от различни инициативи – готвене, представяне на професии пред деца, крафт умения и различни занимания, които допринасят за развитието им в по-нататъшен етап. Стреми се да участва във всяка дейност. Последна такава е свързана с мотивирането на децата да четат книги, като съставят план, според който, при определен брой прочетени книги има награда. Децата прочитат удивителен брой книги. За нея да си учител е мисия – да научим децата на добро, да предадем най-същественото за по-нататъшното им реализиране, да бъдат човеци с главно „Ч“.
Споделя, че доброволчеството й дава много – усещане за пълноценност и изпълва дните й със смисъл. В по-зряла възраст осъзнава колко голямо значение има посещението ни в домовете за деца. Казва, че децата не само имат нужда от това да споделят, но и от това да чуят различни гледни точки, да развият различни навици, различни типове поведение и най-вече да научат за разнообразните варианти за личностно и професионално развитие.
Изключително щастлива я правят детските усмивки.
Невена Радославова Царевска, на 22 години от гр. София.
Четири години взима участие в организацията на инициативи, свързани с обучения на нейни връстници срещу трафика на хора. Участва в летните лагери на БЧК Благоевград за обучение на деца по плуване от 2019 г. От октомври 2021 г. всеки ден от седмицата доброволства в лаборатория в МУ София, където обучавам свои връстници на работа с наличната техника и дори взима участие в научни експерименти, които се провеждат в лабораторията.
Споделя, че всеки месец се включва в лекциите/упражненията по медицинска физика и биофизика на нейни състуденти по медицина, за да ги вдъхновява да преследват мечтите си и да прилагат физиката в бъдещото им ежедневие на лекари.
Казва, че доброволческата работа е трудна, времеотнемаща, но страхотна! Всеки път, когато вдъхнови някого изпитва вътрешно чувство на удовлетворение, което никоя друга дейност не й доставя.
Сияна Младенова Радева, на 18 години от гр. Девня.
Сияна е доброволец в екипа на НПО „Младото поколение в действие“, където се стремят да помагат на младите хора. Организират ежеседмични събития, на които наблягат на проблеми и теми касаещи младежите и тяхното развитие. Поддържат желанието им за личностен и професионален успех, като развиват компетенциите им по методите на неформалното образование. В организацията се занимава с разпространението и предаването на ценностите и целите чрез социалните мрежи. Не спира да търси и участва в различни форуми, дискусии и събития, на които да представя дейността на организацията си.
Активно участва в проект „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания в община Девня“, където се занимава с доставка на храна, закупуване на хранителни продукти, медикаменти, заплащане на битови сметки и осъществяване на спешни административни услуги на възрастни хора в риск, самотни родители, които са в невъзможност да оставят децата си сами, възрастни хора над 65 години, хора с увреждания и техните семейства. Също така, при недостига на персонал е подпомагала дейността на COVID отделението в Многопрофилна болница за активно лечение – Девня ЕООД.
В допълнение, през годините, в които е ученичка на езикова школа Британика (до 2021 г.), редовно взима доброволно участие в Благотворителните коледни инициативи в подкрепа на различни каузи: дарения за животни в приюти, подкрепа на Спасителен център за диви животни в Стара Загора, дарения на пакети с храна за нуждаещи се възрастни хора в сътрудничество с Български Червен кръст, дарения за опазване на горите в България в сътрудничество с Гората.бг. Споделя, че участва в тези инициативи не само като дарител, но и като организатор, популяризатор и доброволец, работейки в екип с други доброволци, преподаватели и административния екип на Британика.
Номинации за Доброволческа организация
Можете да подкрепите Доброволческата организация, която считате, че трябва да спечели като отворите следния линк и гласувате за нея: https://forms.gle/zxe6YQDTvbWsK75W6
AEGEE София е част от мрежата на една от най-големите европейски младежки организации. Студентите в мрежата на организацията се занимават с планирането, организирането и провеждането на мероприятия с участието на свои връстници от цяла Европа.
Участват в множество доброволчески дейности, междукултурен обмен, лично развитие и неформално образование, тематични проекти, застъпване за политики, създаване на платформи за дискусия.
СДРУЖЕНИЕ "ГЛОБЪЛ ОРГАНИЗЕЙШЪН ФОР ДИВЕЛЪПМЪНТ /Г.О.Д./" се занимава с международни младежки образователни проекти.
Член е на Обществените съвети към Министерството на външните работи и Министерството на младежта и спорта. Участва в Националната работна група за младежка работа към министъра на младежта и спорта.
Част от инициативите на организацията са:
- Кампания за популяризиране, разясняване и насърчаване на избирателната активност сред младите хора в Р България;
- Про боно консултации на български младежи за образователни и кариерни възможности в страната и чужбина.
Сдружение "ЗА ТЕБ"
Основната им дейност е свързана с:
- Доброволчество в България и чужбина по програма Европейски корпус за солидарност,
- Младежки обмени по програма Еразъм+;
- Стажове за студенти по програма Еразъм+;
- Работа с младежи с увреждания,;
- Местни доброволчески инициативи;
- Стратегически партньорства и др.
Част от доброволческите инициативи на фондацията са:
- Кампания „Добро ЗА ТЕБ“ - на територията на град Варна са разпространени 500 бр. картички, призоваващи минувачите да направят добро дело. Инициативата се организира по повод 17ти февруари (Ден на спонтанните актове на доброта);
- Младежки фестивал „Щък Тук-Там: Презареждане“ - двудневен фестивал за младежи с множество различни дейности - футбол на маса, гигантски туистър, импро театър, работилница за бижута, роботика, спортове на мрежа, бордови игри и музика. Инициативата е ежегодна за Сдружението и цели да насърчи осмисляне на свободното време за младите хора, както и да популяризира идеята за доброволчеството и активното гражданство. Организацията на събитието е основно с помощта на доброволци;
- Място ЗА ТЕБ - социална арт работилница за младежи с увреждания и/или ограничени възможности. Това е дългогодишна инициатива на Сдружението, по време на която три дни от седмицата младежи с увреждания взимат участие в различни творчески проекти. С тях, те развиват своите социални и моторни умения. Участието е напълно безплатно за тях и е подпомогнато от доброволци. Тази година, чрез Фонд „Култура“ е реализиран проект „Щайгартистично“, чрез който младежите се учат да плъстят вълна и да рисуват върху щайгички;
- Quiz Night „ЕвроПитанка“ - викторина на тема Европа и Европейски съюз, проведена по повод 9 май (Ден на Европа);
- „#ErasmusDays 2022 - Приключенски истории“ - презентация за младежи на тема различните възможности за пътуване и доброволчество в чужбина по програми Европейски корпус за солидарност и Еразъм+;
- Taste&Share French Edition;
- Starting Point Varna – френска доброволка от Сдружение ЗА ТЕБ създаде пътеводител относно пътуване във Варна и от Варна към други дестинации в България. Помогнахме и да реализира проекта си, да разпечата пътеводителя и флаери за него. Организирахме представяне на проекта ѝ пред чужденци и ученици от Варна, както и интервю с БНТ.
Студентски съвет към Икономически университет Варна – подпомага студентската активност, доброволчеството и социалната ангажираност на студентите, възпитаници на ИУ - Варна.
Част от доброволческите инициативите на сдружението са:
- Семинар „Toolbox for students“: Инструменти, с които да станем успешни професионалисти на пазара;
- Gaming nights UEV (Организиране на студентски турнири по настолни и електронни игри);
- Организиране на великденски благотворителен концерт „Заедно за малкия Никола“;
- Участие в благотворителна кампания „Аз вярвам и помагам“;
- Организиране на студентски събития като „Life Box Event“, „Brain Storm Quiz“;
- Участие в организацията на „Летен университет“ 2021 г.;
- Организиране на отворена дискусия с Йордан Йовчев на тема „Пътят към успеха минава през провали“;
- Организиране на отворена дискусия с Кубрат и Тервел Пулеви на тема „За мотивацията на ринга и извън него“;
- Организиране и участие в различни екологични инициативи като почистване на плаж, „Черноморец“, плаж: „Аспарухово“;
- Организиране на студентско събитие „WeLLOw Welcome Party“;
- Участие в ,,Поход на свободата „Walk For Freedom“ срещу трафика на хора;
- Създаване на читателски кът „Exchange Book Corner“ в библиотеката на Икономически университет – Варна;
- Организиране на конкурс „Студент на годината“ за студенти на ИУ – Варна.
Туристическо дружество "НАСАМ-НАТАМ"
Организацията се занимава основно с почистване и маркиране на туристически маршрути, подобаряване на туристическата инфраструктура, монтиране на указателни табели и информационни табла, подобряване на условията за пребиваване в планината, сътрудничество с държавната и местната власт.
През 2022 ТД "НАСАМ-НАТАМ" има 11 организирани доброволчески събития, част от които са:
- по почистване и маркиране на туристически маршрути в Странджа;
- почистване и маркиране на пътеки в с. Байлово, общ. Елин Пелин;
- почистване и маркиране на пътеки в с. Жеравна изцяло с помощта на доброволци и съвместно с местни организации;
- участие в акция по осигуряване на вода за хижа Ехо.
Фондация „АДРА – България”е неправителствена организация за обществена полза, създадена през 1992 г. с цел осигуряване на индивидуално и обществено развитие и помощ при бедствия. Седалището на АДРА – България е в град София, но изпълнява активна дейност в цялата страна.
Основните й приоритети са свързани с:
- Дейности в сферата на здравеопазването - предоставяне на безплатен скрининг на населението, включително и на малцинствени групи, управление на медицинско-социални центрове, предоставяне на психологична и физиологична подкрепа, насърчаване на здравословния начин на живот, даряване на медицинско оборудване на болнични заведения;
- Дейности в социалната сфера - обучения и оборудване за пчелари на представители на уязвими групи, работа с деца (в това число извънкласни и обучителни дейности, подпомагане на социално-слаби семейства с малки деца), подпомагане на бежанци при търсене на убежище и осигуряване на подслон, работа с бежанци на територията на България, развитие на социален бизнес с екологично чисти пчеларски и земеделски продукти;
- Реакция при бедствия и аварии с техника, доброволци и финансова помощ.
Част от доброволческите им инициативи са следните:
- През 2022 г. за пореден път реализира проекта „Деца помагат на деца“, в рамките на който близо 3000 деца от бедни семейства получават подарък за празниците в края на 2021/началото на 2022. Подаръците са подготвени от деца от Западна Европа и се осъществява с партньорството на АДРА-Германия;
- Фондацията осъществява и координация и съдействие на бежанците от Украйна, поставяне на палатка с провизии и доброволци за посрещане на потоците от бежанци на КПП Дуранкулак, както и асистенция в транспорта и посрещането им в бежанския център във Варна. Организират доброволци за временно настаняване, посрещане и транспортиране на украински бежанци. Осъществяват и няколко кампании за набиране на средства и продукти от първа необходимост, които са закари с конвой на няколко места по границите на Украйна (Чернивци, Измаил и др.);
- Изпълняват проекти с UNICEF, както и с АДРА Интернешънъл за работа с бежанците по хотелите - психологична подкрепа, обучения на български език, снабдяване с необходими дрехи и хранителни продукти, както и подпомагане в различни сфери като медицински грижи, регистрация и др.;
- В сътрудничество с АДРА Сърбия и АДРА Албания осъществяват проекта „Leave no one behind“, който има две направления - предоставяне на безплатен скрининг на социално значими заболявания, които са се доказали като рисков фактор за тежкото протичане на КОВИД-19-инфекция (хипертония, диабет, затлъстяване), предоставяйки и безплатни кръвни изследвания, изследвания за остеопороза, ехограф, както и дентален преглед. Второто направление на проекта е обвързано с работата с медицински лица, работили в КОВИД-отделение. Тъй като натоварването, включително от страна на медиите и обществото, е неимоверно, предлагат на медицински лица в болници в Пловдив и Видин консултации с психолози, както и кратко обучение за справяне с бърнаут-синдрома;
- В рамките на няколко дни след наводнението в карловско доброволци на фондацията се притичват на помощ при разчистването и указване на психологическа помощ на пострадалите.